Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Německý ovčák - SÁRA

SÁRA

Rasa: Německý ovčák

Datum narození: 10.10. 2001

Zbarvení: Černá se znaky

Sárušku jsme do Újezda přivezli v prosinci roku 2001 z Liberce. Jako malá se mnou absolvovala výcvik ve výcvikové škole Gabriely Pavlíčkové K9, kde jsme se my naučili práce a důslednosti při práci s velkým plemenem a Sára se naučila poslušnosti.

Sára je psem mých rodičů, takže by ji měli soudit hlavně oni. Ale za sebe mohu říci, že je to pracovitý a oddaný pes, schopný následovat svého pána všude. Dost času tráví s Taťkem na rybách, ale její největší radostí, náplní vycházek a úchylkou je aportování :) aportuje s radostí cokoliv a kdykoliv.
Jednu dobu kolovalo, jak je NO nebezpečným a agresivním psem. Pokud mohu mluvit za naši Sáru, nikdy ji ani nenapadlo napadnout člověka, dítě či jiného psa při vycházkách, výletech či na rybách. Ovšem zahradu a dům by určitě pohlídala moc ráda.
Toto plemeno můžu doporučit každému, kdo chce s pejskem aktivně trávit čas formou výletu, výcviku, obrany a dalšího...jedná se o opravdu velmi pracovité a oddané plemeno.
Sára a Bria spolu sdílejí náš dvůr i zahradu. Jsou kamarádky, aktivně brání jedna druhou, ale co se týče jejich organizace soužití na dvoře tuto "domluvu" jsme nechali na nich a zatím dámy skvěle vycházejí.
 

 

„Německý ovčák, hlídač, který se o Vás postará kdykoli a kdekoli!"

 Německý ovčák je známý svou inteligencí. Má vlohy pro jakýkoli výcvik. Známá je také jeho vytrvalost. Tento pes se často používá jako pracovní pes pro různé účely. Je to také pes vhodný do rodiny. Jestliže je německý ovčák dobře vychován, vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Ovšem k neznámým návštěvníkům je nedůvěřivý. Od přírody je tento pes vázán na své teritorium, takže nemá tendenci utíkat.

 

Popis

Německý ovčák je silný a statný pes. Je to pes střední velikosti. Psi jsou znatelně mohutnější než feny. Jeho hlava by měla odpovídat velikosti jeho těla. Nos by měl být celý černý, čenich silný. Oči má ve tvaru mandle a mají tmavou barvu. Uši má vzpřímené, sbíhající se do špičky. Hřbet má německý ovčák pevný a svalnatý. Ocas má dlouhý, silný a značně osrstěný. Srst ovčáka je dvouvrstvá a vyskytuje se ve variantách: s krátkou tvrdou srstí, s dlouhou tvrdou srstí a dlouhosrstý. Srst může být černá, šedá či rezavá jednobarevná nebo černá s šedými či žlutými odznaky, ale i šedá se žlutými odznaky.

 

Velikost feny v kohoutku se pohybuje v rozmezí 56 - 61 cm a u psů 61 - 66 cm. Váha u feny je v rozmezí 22 - 30 kg a u psů je to 30 - 40 kg. Dožívají se věku 12 - 13 let.

 

Plemeno: FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi. Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou. Číslo standardu: FCI č. 166 z 30. 8.1991 (Německo). Oficiální zkratka v ČR: DS.

 

Historie

Toto plemeno se vyvinulo na přelomu 19. a 20. století z německých selských psů. Název napovídá, že jeho hlavním úkolem bylo hlídání stád ovcí a dobytka. Z důvodu přísného výběru se hlavními vlastnostmi těchto psů staly pracovitost, poslušnost a odvaha. Také byl používán za I. světové války v německé armádě. Posléze byl německý ovčák dovezen také do USA a Velké Británie. V mnoha zemích se dnes chová jako všestranný pes.

 

Charakter

Německý ovčák je velice inteligentní a učenlivý pes. Je také velice odvážný a sebevědomý. Je to skvělý hlídač a ochránce. Hlídač je německý ovčák hlavně proto, protože hlasitě a rád štěká. Což může být i jeho nevýhoda. Má vlohy i proto, sloužit jako záchranář. Německý ovčák je velmi oddaný a věrný pes a i proto je také vhodný jako opora pro slepce. Tito psi rádi pracují pro svého pána a stále vyžadují nějakou činnost.

 

Péče

Srst německého ovčáka nevyžaduje přílišnou péči. Srst by se měla kartáčovat. Velice důležité je udržovat čistotu uší. Tento pes stále vyžaduje pohyb, který mu musíme v dostatečné míře poskytnout. Ideální pro jeho kondici jsou dlouhé procházky nebo nějaké zaměstnání, kde se bude realizovat jeho chuť do práce. Při moc rychlém vývinu se stává, že se jim pomalu tvrdnou kosti a může vzniknout křivice. Německý ovčák se proto musí vhodně krmit a nesmí se přetěžovat.

 

Výchova

Jak už bylo zmíněno, německý ovčák je velice učenlivý pes a dá se dobře vycvičit. Nicméně výcvik musí být důsledný již od raného věku. Je potřeba mu věnovat opravdu dostatek času. Hodně pracujte se svým hlasem. V období sedmého až čtrnáctého týdne života probíhá u štěněte důležitá fáze vývoje, ve které je velmi citlivý na okolní prostředí. V této fázi bychom ho měli naučit, aby neměl strach z cizích lidí a zvířat, což se poté kladně odrazí v jeho budoucích letech. Německý ovčák je znám svou schopností plně poslouchat svého pána. Má vlohy se plně podřídit rozkazům a povelům, ale k těmto dovednostem ho musíme postupně dovést cestou učení, nikoli bitím. Při užití násilí se pes stane bázlivým až nebezpečným svému okolí.

 
 
TOPlist