Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Amer.akita - B She´s Lovely ZARA

B She´s Lovely Goldmal´s - ZARA

(She´s Lovely = ona je půvabná, ona je roztomilá)

Rasa: Americká akita

Datum narození: 23.3. 2010

Barva: Zatím bílo-černo-hnědá :)

Zarušku jsem si přivezla 21.5.2010 z Hodslavic (Nový Jičín). Je z pěti štěňátek - tři holčičky a dva kluci:

Naše B She´s Lovely Goldmal´s

B´Can You Read Goldmal´s

Bewitched Miss Goldmal´s

Best For You Goldmal´s

Big Boss Goldmal´s

Matka: JCH. Arma Gogolińska Karolina

Otec: Molnárvolgyi T-Bag at Olexa´s

PP:

 

parents grandparents great-grandparents great-great-grandparents
molnárvolgyi t-bag at olexa´s biss, ch. silver eagle absolute power biss, ch. shamar´s dakota kid noble rise to the max at shamar
orients pride akira at shamar
ch. orients pride of american dream ch. t´stone raja regalia on buckridge
orients pride sweet n sassy
ch. woorlock miss misty ch. redwitch playin´for keep of woorlock ch. redwitch feel free to stare
ch. redwitch she´s a witch and she´s red
ch. woorlock yankee´s extreme ch. woorlock dickinson
woorlock coffee´s
JCh. Arma gogolińska karolina ch. czarny grom straźnik beskidu ch. yojimbo horus nisei bachus oborzyska stare
ch. yorokobi tsubame makaba
ch emma od gabrysi ch. dai z gubricovho dvora
arjszima kizos
ch. sasquehanna nao ich. redwitch seize the moment ch. redwitch feel free to stare
persian butterfly
ich. kimi sasquehanna przemek´s cadillac el dorado
ch. winspirit atiko no keisuke

 

Zaruška je moc hodné a odvážné štěňátko, cestu skvěle zvládla, pozorovala kamiony na dálnicí a celkový ruch kolem. Odvážně šla mezi naše holky Sáru a Briušku.

Tak doufám, že ji holky mezi sebe příjmou a budou ji mít rádi jako má ona ráda je.

Postupem času přidám další fotečky a informace o Zarušce.

 

 Je podzim 2010, se Zarunkou za sebou máme jednu výstavu - více ve výstavách: http://www.happydogs.wbs.cz/B-Shes-Lovely---VYSTAVY.html a aktivně cvičíme i poslušnost a stopy, o tom zase ve výcviku: http://www.happydogs.wbs.cz/B-Shes-Lovely---VYCVIK.html . Se Sárou a Briou jsou skvělé kamarádky. Teď čeká Zarunku její první zima, tak doufám, že bude stále zdravá a veselá jako dosud.

 

Máme tu první prosincový sníh. A už vím, že i dalšího psího milovníka sněhu, Zarunku baví ve sněhu běhat, válet se v něm, pojídat ho, norovat v něm atd atd :)

 

23.3.2011 ZARUNKA OSLAVILA 1 ROK !!!! :)

Přeji ji za celou naši rodinku hlavně ZDRAVÍČKO, ať je stále tak veselá a šťastná a ať poslouchá !! :D

 

Americká akita (American akita)

Americká akita je vyrovnaný pes s rozvážným vystupováním. Je inteligentní a přátelský, zároveň však nezávislý a někdy dominantní. Je vynikajícím hlídačem a jsou-li jeho lidé v nouzi, zasáhne. Není přehnaně ostražitý, působí klidně a nenechá se lehce vyvést z míry. Je poměrně poslušný, chová se však jako přítel a ne jako otrok.

ČESKÝ NÁZEV:
Americká akita

PŮVOD:
V průběhu staletí se Americká akita využíval k nejrůznějším účelům, například k lovu medvědů, jako hlídací pes či společenský pes šlechty.

POPIS:
Akita měl vždy široké použití. Jako pes hlídací, lovecký, bojový, tažný i společenský. Byl symbolem štěstí a zdraví. Je to klidný, věrný, poslušný, bdělý pes. Navenek silný a odvážný, v srdci jemný, při dobré výchově velmi oddaný rodině. Málo štěká. K nevítaným návštěvám dokáže být velmi razantní. Touží žít v co nejtěsnějším kontaktu s pánem a rodinou.
Tělesně je velmi nenáročný a otužilý, může být celoročně venku. Péče o srst je zcela běžná, na péči nemá akita nijak zvláštní nároky. Je to pes vhodný pro zkušenější majitele, kteří jej dokáží pevně a důsledně vychovávat a poskytnout mu nějaké pracovní či sportovní vyžití.
Jedná se o velkého psa robustní konstrkce, harmonický, celkově mohutný a silné kostry. Pro plemeno je charakteristická široká hlava ve tvaru tupého t
rojúhelníku s hlubokou tlamou, poměrně malýma očima a vztyčenýma ušima směřujícíma kupředu většinou ve stejné úrovni se zadní částí šíje.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 66 až 71 cm
Fena má v kohoutku 61 až 66 cm

VÁHA:
Plemenný standard hmotnost neuvádí.

SRST:
Americká akita má patrovou srst. Podsada je silná, jemná, hustá a kratší než krycí srst. Krycí srst (pesíky) rovné, tvrdé a poněkud odstávající. Srst na hlavě, v dolní části končetin a na uších krátká. Délka srsti na kohoutku a zádi přibližně 5 cm, což poněkud přesahuje délku srsti na ostatních částech těla s výjimkou ocasu, kde je srst nejdelší a nejbohatší. Jakákoliv barva jako červená, žlutá, bílá atd.; přípustná je i strakatá a žíhaná. Barvy jsou zářivé a jasné, znaky jsou dobře vyvážené, s maskou, nebo bez ní, nebo s lysinou. Bílí psi (jednobarevní) masku nemají. Strakatí psi mají bílou základní barvu s velkými rovnoměrně rozmístěnými skvrnami pokrývajícími hlavu a více než jednu třetinu těla. Barva podsady se smí lišit od barvy krycí srsti.

CHARAKTER:
Americká akita je největší zástupce japonských špicovitých psů. Byl v zemi svého původu vyhlášen za národní kulturní dědictví. Je to velký, silný a kompaktní pes s typickou špicovitou hlavou, tmavým okem, vzpřímenýma ušima a pozorným výrazem. Má silné končetiny a osvalené tělo, které napovídá o jeho původním poslání zápasníka. Ocas má nesený pevně stočený na zádi.

PLEMENO:
Skupina 5 – špicové a primitivní plemena. Sekce 5 – asijští špicové a příbuzná plemena. Pracovní zkouška není požadována.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
VJP – Velký japonský pes

ČÍSLO STANDARDU:
344 ( uznaná plemena FCI )
Jako mezinárodní plemeno byl zaregistrován v roce 05.01.2006.

Země původu je Japonsko.

Historie vzniku plemene...
Počátky historie americké akity se shodují s vývojem japonské akity. Od roku 1630 byly v oblasti Akita používáni psi Akita Matagis (středně velcí psi původně určení k lovu medvědů) jako bojoví psi. Od roku 1868 docházelo u tohoto plemene ke křížení s plemeny tosa a mastif. Tím sice vzrostla velikost akit, ale ztratily se typické vlastnosti špiců. Třebaže byly psí zápasy v roce 1908 zakázány, plemeno se zachovalo a bylo dále šlechtěno jako velké japonské plemeno. V roce 1931 bylo devět vynikajících jedinců akit prohlášeno národní památkou.
Během druhé světové války (1939 – 1945) se psi běžně používali jako kožešinová zvířata pro ošacení vojenských jednotek. Policie nařídila odchytit a zkonfiskovat všechny psy s výjimkou německých ovčáků používaných pro vojenské účely. Někteří chovatelé se pokoušeli obejít toto nařízení křížením svých psů s německými ovčáky. Po skončení druhé světové války byl počet psů plemene akita drasticky zredukován a toto plemeno se vyskytovalo ve třech samostatných typech: 1) Akity Matagi, 2) bojové akity a 3) ovčácké akity. Následkem toho byla situace v plemeni velmi složitá.
Po válce během obnovy čistokrevného chovu dosáhl dočasné ale mimořádně velké popularity pes Kongo-go z linie Dewa. Do Spojených států se dostala spolu se členy vojenských jednotek řada akit linie Dewa, v níž se projevovaly charakteristické znaky vlivu mastifa a německého ovčáka. Akity linie Dewa, velmi inteligentní a schopné přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám prostředí, okouzlily chovatele ve Spojených státech, chovu této linie se věnoval stále rostoucí počet chovatelů a popularita těchto psů rychle rostla.
V roce 1956 byl založen Akita Club of America a AKC (American Kennel Club) toto plemeno uznal (zápisy do plemenné knihy a řádné hodnocení na výstavách) v říjnu 1972. Přesto v této době neměly AKC a JKC (Japan Kennel Club) reciproční dohody o vzájemném uznávání průkazů původu, a proto bylo nemožné používat pro plemeno nové krevní linie z Japonska. Následkem toho se akity ve Spojených státech začaly podstatně lišit od akit v Japonsku, v zemi původu plemene. Ve Spojených státech se tak vyvinulo samostatné plemeno, jehož charakteristické vlastnosti a typ zůstávají nezměněny již od roku 1955. To je v ostrém kontrastu s japonským typem akit, do nichž byly za účelem obnovy původního plemene přikříženy akity Matagi.

Zdroje: ČMKU, Psi-Velký obrazový lexikon-Esther Verhoef-Verhallen

 
TOPlist